Підстави та порядок виплати страхового відшкодування МТСБУ

МТСБУ

Доволі часто, вже після настання ДТП, трапляються ситуації, коли водії транспортних засобів не розуміють яким чином діяти, в який строк та до кого звертатися для отримання страхового відшкодування: безпосередньо до свого страховика, або ж до Моторного (транспортного) страхового бюро України. Як показує практика, громадяни чітко не розуміють в яких саме випадках необхідно звертатися до МТСБУ, як і взагалі, що це за орган такий. Тому, Consoris Lawyers вирішили коротко роз’яснити дане питання.

Отже, згідно ст.39 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі – ЗУ «Про ОСЦПВНТЗ»)  – Моторне (транспортне) страхове бюро України (далі – МТСБУ) є єдиним об’єднанням страховиків, які здійснюють обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у МТСБУ є умовою здійснення діяльності щодо обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. МТСБУ є непідприємницькою (неприбутковою) організацією і здійснює свою діяльність відповідно до цього Закону, законодавства України та свого Статуту.

Тож в яких випадках водію необхідно звертатися до МТСБУ?

Відповідно до ст.41 Закону України «Про ОСЦПВНТЗ», МТСБУ за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цим Законом, у разі її заподіяння:

  • транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім шкоди, заподіяної транспортному засобу, власник якого теж не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, та майну, яке знаходилося в такому транспортному засобі;
  • невстановленим транспортним засобом, крім шкоди, яка заподіяна майну та навколишньому природному середовищу;
  • транспортним засобом, який вийшов з володіння власника не з його вини, а у результаті протиправних дій іншої особи;
  • учасниками бойових дій, інвалідами війни, інвалідами I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також особами, що керують транспортним засобом, належним інваліду I групи, у його присутності;
  • у разі недостатності коштів та майна страховика – учасника МТСБУ, що визнаний банкрутом та/або ліквідований, для виконання його зобов’язань за договором обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності;
  • у разі надання страхувальником або особою, відповідальність якої застрахована, свого транспортного засобу поліцейським та медичним працівникам закладів охорони здоров’я згідно з чинним законодавством.

Як вбачається, в усіх інших випадках, що не передбачені ст. 41, водії повинні звертатися безпосередньо до своєї страхової компанії, а не до МТСБУ.

Звернення водія до МТСБУ, а не до свого страховика з підстав, не передбачених статтею 41 Закону України «Про ОСЦПВНТЗ», не є належним повідомленням страховика про настання ДТП, як того вимагає ст.33 Закону України «Про ОСЦПВНТЗ», що в подальшому може призвести до регресних претензійно-позовних вимог та несприятливих наслідків, відповідно.

Ст.33 Закону України «Про ОСЦПВНТЗ» встановлює, що у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати), водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов’язаний, зокрема: невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності (а у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, – МТСБУ), повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов’язок, він має підтвердити це документально.

Отже, строк та порядок звернення з заявою про настання ДТП, що до страховика, що до МТСБУ загальний, однак до МТСБУ необхідно звертатися лише у виняткових випадках, передбачених ст.41 Закону України «Про ОСЦПВНТЗ». В іншому разі, необхідно звертатися до свого страховика.

Замовити дзвінок
Задати питання online