ДТП за участю спецтехніки

дтп трактор

Доволі часто трапляються ситуації, коли водії автівок потрапляють в ДТП зі спецтехнікою, внаслідок чого у них виникає безліч правових питань. І, як правило, основне питання стосується порядку відшкодування майнової шкоди. Consoris Lawyers вирішили дещо пролити світло на дану тему.

Отже, перш за все необхідно розібратися, що ж таке спецтехніка і з чим її їдять.

Спецтехніка (вантажна, будівельна, сільськогосподарська, збиральна) – це особливий вид техніки, який покликаний виконувати певні функції в процесі виробничої, сільськогосподарської діяльності, будівництва доріг і об’єктів тощо.

Стаття 34 Закону України «Про дорожній рух» визначає, що державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Окрім того дана стаття вказує, що трамваї, тролейбуси; великотоннажні транспортні засоби та інші технологічні транспортні засоби; трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні машини, сільськогосподарська техніка, інші механізми підлягають відомчій реєстрації у порядку, визначеному Постановою КМУ №694 від 8 липня 2009 року.

Відомчу реєстрацію тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Крім цього, згідно статті 21 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (Далі – Закон) на території України забороняється експлуатація транспортного засобу (за винятком транспортних засобів, щодо яких не встановлено коригуючий коефіцієнт в залежності від типу транспортного засобу) без поліса обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Саме таким винятком і є спецтехніка, оскільки щодо неї не встановлено коригуючого коефіцієнта, а в Законі також вказано, що не вважається транспортним засобом пристрій, який підпадає під ознаки, зазначені у пункті 1.5. статті 1 Закону, але щодо якого не встановлено коригуючий коефіцієнт залежно від типу транспортного засобу.

Законом передбачено наступні коригуючі коефіцієнти, залежно від типу транспортного засобу, а саме:

  • легковий автомобіль;
  • причепи до легкових автомобілів;
  • автобуси;
  • вантажні автомобілі;
  • причепи до вантажних автомобілів;
  • мотоцикли та моторолери.

Як вбачається, спецтехніка за своєю суттю навіть не є транспортним засобом, закон не вимагає оформлення поліса обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності для спецтехніки, а тому шкода, завдана у процесі її експлуатації має відшкодовуватись винною особою або роботодавцем винної особи (ст. 1172 ЦКУ) на загальних підставах, які встановлюються цивільним законодавством України.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Крім того, стаття 1187 ЦКУ вказує, що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об’єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Отже, якщо ви стали учасником ДТП зі спецтехнікою, необхідно:

  1. Викликати поліцію.
  2. Не змінювати положення ТЗ та обстановку ДТП.
  3. Дочекатися прибуття правоохоронців та проконтролювати правильність складення протоколу. Ви маєте право додавати до протоколу свої письмові зауваження, пояснення та заперечення.
  4. Після цього бажано дочекатися судового рішення по справі про адміністративне правопорушення стосовно винної особи, хоча на практиці це не завжди обов’язково.
  5. Подати позов у порядку цивільного судочинства про відшкодування шкоди.
Замовити дзвінок
Задати питання online