Деліктне зобов’язання при ДТП

дтп

Однією з підстав виникнення зобов’язань є заподіяння шкоди іншій особі. Сам факт завдання шкоди особі або майну, незалежно від того, у сфері яких відносин її було заподіяно, визнається протиправним, якщо особа, котра завдала шкоду, не доведе, що діяла правомірно.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. – стаття 1166 Цивільного кодексу України.

Якщо ви потрапили в ДТП – потім ви можете опинитись в скрутному становищі, коли доведеться платити кошти зі своєї кишені, навіть якщо ви застрахували транспортний засіб за обов’язковим страхуванням цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Спочатку треба розуміти що таке деліктні забов’язання. Деліктні забов’язання або «забов’язання із заподіяння шкоди» – це недоговірні забов’язання, які виникають внаслідок порушення майнових чи особистих немайнових прав. Метою даного забов’язання є поновлення прав потерпілого за рахунок заподіювача шкоди або особи, яка несе відповідальність за завдану шкоду.

З договірним забов’язанням все простіше – договірна відповідальність настає у випадках, коли сторони перебувають у відповідних договірних відносинах, наприклад – договір страхування.

Умовно кажучи, договірна відповідальність покладається на порушника договору або особу, яка за договором відповідає за порушника, а недоговірна – на порушника або на особу, яка за законом відповідає за порушника. Тобто, як вбачається деліктне забов’язання є більш ширшим поняттям, в той час як за договірним забов’язанням можна передбачити певні нюанси, які не передбачені законом. Тож логічно, що за недоговірним забов’язанням відповідальність передбачена у вигляді відшкодування збитків, а за договірним – як відшкодування збитків, так і стягнення штрафу, пені, неустойки і т.д.

Який же на практиці взаємозв’язок деліктного забов’язання з забов’язанням яке виникає з договору страхування авто?

Змоделюємо ситуацію: сталося ДТП, у винуватця обов’язкове страхування автоцивільної відповідальності (ОСАЦВ), у потерпілого – КАСКО.  Дуже часто буває так, що по КАСКО не враховується знос деталей – на авто замість зношених ставлять абсолютно нові. Відповідно страхова потерпілого робить розрахунок, в якому знос не враховується та після цього робить виплату потерпілому. Що ж відбувається далі? Далі слідує регрес від страхової потерпілого до страхової винуватця. Звичайно, що страхова винуватця робить свій розрахунок, але вже з врахуванням зносу деталей транспортного засобу, та на підставі цього рахунку робить виплату страховій потерпілого. В кінцевому результаті, оскільки рахунок страхової по КАСКО був більшим від страхової по ОСАЦВ – страхова потерпілого висуває вимогу до винуватця ДТП, щоб той відшкодував різницю між рахунком без урахування зносу та рахунком, який його враховує. Саме тут відповідальність сторін щодо відшкодування шкоди виходить за межі договору і виникає деліктне забов’язання.

З одного боку, винуватець зобов’язаний відшкодувати тільки реальні завдані збитки, а з іншого – фактично понесені витрати на ремонт. Ось тут і виникає колізія. В цілому, судова практика з приводу цього питання не завжди однозначна, але завжди можна поставити аргументи в суді так, щоб в кінцевому результаті це зіграло на нашу користь.

Загалом, це дещо проблемне питання: навіть суди одну й ту саму норму трактують по-різному. В будь-якому разі варто відстоювати свої права та інтереси, для цього радимо Вам звернутись до кваліфікованих юристів, котрі вже мають практичний досвід з даного питання.

Юридична компанія Consoris Lawyers охоче надасть відповідь на Ваші питання та допоможе Вам вирішити будь-яку ситуацію, яка сталася внаслідок ДТП. Перша консультація в нашому офісі – безкоштовна!

Замовити дзвінок
Задати питання online