Способи доказування у справах по ДТП

дтп фото

Для того, щоб запобігти появі зайвих проблем у доказуванні своєї невинуватості в ДТП та відстояти свою думку в можливих конфліктах – перш за все необхідно забезпечити себе доказами.

Докази – фактичні дані певного характеру, на які спираються сторони в суді при відстоюванні своєї позиції. Докази обов’язково мають бути виявлені та зафіксовані належним чином, це означає, що спосіб їх отримання нарівні зі змістом має значення.

Передусім, варто розуміти, що метою доказування є встановлення об’єктивної істини шляхом визначення юридично значимих обставин.

При встановленні об’єктивної істини також необхідно розуміти, що таке межі доказування. Під межами доказування слід розуміти необхідну і достатню сукупність доказів, зібраних по справі, які забезпечують її ефективне вирішення. Тобто, це такий обсяг доказів, який дає можливість зробити однозначний висновок як по кожному з елементів предмета доказування, так і по справі в цілому.

Отже, як ми бачимо, важливу роль в адміністративно-судовому процесі грають носії фактичних даних, за допомогою яких встановлюється істина по справі – так звані засоби доказування.

Засобами доказування в адміністративно-судовому процесі є носії фактичних даних, що зберігають в собі інформацію про деталі спору, а також інформацію, щодо правопорушення або певних обставин, що мали чи навпаки не мали місце в тому чи іншому правопорушенні.

Що ж стосується способів доказування, з умовно їх можна поділити на наступні:

  • Пояснення учасників, третіх осіб, їхніх представників (незалежно від того, допитані вони як свідки чи ні), показання свідків.
  • Письмові докази: заяви сторін і додані до них документи, акти, що закріплюють фактичні дані, письмові пояснення учасників.
  • Інформація, отримана за допомогою техніки – відео- та звукозапису. Фото- або відеофіксація місця ДТП не дасть можливості спотворити місце ДТП, а також обставини які спричинили настання ДТП.
  • Речові докази – предмети матеріального світу, що містять інформацію про обставини, які мають значення для справи.
  • Висновки експертів. Тобто дослідження з використанням спеціальних знань, що проводиться експертом, яке спрямоване на з’ясування обставин, які мають значення по справі, та фактично створює докази.
  • Протоколи. Вони є носіями доказової інформації та містять в собі фактичні дані, що мають значення як у якості основних доказів, так і допоміжних.

При доказуванні також важливу роль грає межа, коли відповідальність за правопорушення наступає не адміністративна, а цивільно-правова або кримінальна. Умовами настання адміністративної, а не іншого виду юридичної відповідальності є такі:

  • наявний причинний зв’язок між порушенням правил дорожнього руху та настанням наслідків у вигляді майнової шкоди (у випадку відсутності такого зв’язку особу може бути притягнуто до цивільно-правової відповідальності);
  • немає наслідків діяння у вигляді спричинення або можливості спричинення аварії поїзда, судна або порушення нормальної роботи транспорту, або створення небезпеки для життя людей, або спричинення потерпілому середньої тяжкості чи тяжких тілесних ушкоджень, або завдання великої матеріальної шкоди, чи настання інших тяжких наслідків (у противному випадку діяння кваліфікується як злочин за Кримінальним кодексом України).

Як же вести себе при ДТП, щоб у майбутньому забезпечити себе інструментом, який допоможе у доказуванні Вашої точки зору та у вирішенні конфліктних питань між іншими учасниками ДТП, Страховою та іншими суб’єктами?

По-перше, хочемо наголосити, – у жодному випадку не тікайте з місця події — це тільки погіршить ситуацію, та в майбутньому може стати обтяжуючою обставиною.

Потім дотримуйтесь таких кроків:

1) Перевірте чи є постраждалі, за необхідністю – викличте швидку.

2) Заглушіть двигун авто, увімкніть аварійний сигнал, встановіть знак аварійної зупинки. В жодному разі не рухайте транспортний засіб, звичайно якщо це не загрожує життю інших людей.

3) Повідомте своїх рідних/друзів про ДТП, також вони можуть приїхати та в подальшому бути Вашим свідком та навіть фіксувати за допомогою фото/відео зйомки подальший процес.

4) Повідомте поліцію про ДТП. Не поспішайте визнавати свою вину.

5) Повідомте Страхову про ДТП.

6) Запишіть контактні дані свідків, якщо такі є.

7) Зателефонуйте юристам. Краще для всього мати їх номер заздалегідь, оскільки на місці події буде не до пошуку номера. Юрист, який займається даною сферою завжди підкаже Вам як діяти в тій чи іншій ситуації та хоча б приблизно оцінить ступінь складності ситуації.

8) Сфотографуйте місце ДТП. Обов’язково зробіть крупним планом фото пошкоджень автомобілів, а також загальним планом розташування автомобілів на дорозі.

9) Дотримуйтесь всіх вказівок поліції, в тому числі пройти тест на алкогольне сп’яніння. Після проходження – вимагайте довідку про відсутність алкоголю в крові. Якщо ж інший учасник ДТП відмовляється проходити даний тест – вимагайте зафіксувати відмову в протоколі.

Варто пам’ятати про те, що на дорозі є й інші учасники руху, які могли зафіксувати ДТП, наприклад на відеореєстратор. Не було б зайвим поспілкуватися с ними та спробувати отримати необхідну нам інформацію. Також не варто нехтувати можливістю отримати відеодоказ, який міг бути зафіксований камерами відеонагляду служб безпеки різних підприємств, установ, організацій або камерами відео нагляду, які встановлені по місту (не пристрої автоматичної фіксації порушень ПДР).

В будь-якому випадку, при ДТП слід одразу звертатись до кваліфікованих спеціалістів, які мають досвід у вирішені даних питань.

Компанія Consoris Lawyers готова допомогти Вам у вирішені питань будь-якої складності. Ви можете прийти до нас в офіс на безкоштовну консультацію для отримання порад по Вашому випадку. Ми знаходимося за адресою – м.Київ, вулиця Предславинська, 28. Для отримання більш детальної інформації – звертайтесь за номером:  (044) 521-60-60.

Замовити дзвінок
Задати питання online