Робота з комунальними боржниками (від А до Я)

Робота з комунальними боржниками

Статистика показує, що немає жодного будинку, де була б 100% своєчасна сплата належних платежів і внесків всіма співвласниками, але це навряд чи нас втішить, оскільки нам в будь-якому разі необхідно якось вирішувати цю проблему. В України є випадки, коли у боржника за борги з комуналки «з молотка» продавали мікрохвильові печі, телевізори, машини та навіть квартири. Так у Луцьку 27-річний Олександр Ш. залишився без квартири за борги в 50 тисяч гривень. Багато-хто скаже: «яке мені діло до того, хто не платить за комуналку? У мене все нормально». Але це є хибна думка, оскільки, якщо на нашому будинку «вісить» заборгованість за комунальні послуги – в кінцевому рахунку весь будинок можуть відключити від комунальної послуги.

Що ж робити в такому разі? Не платити ж нам за борги інших людей з свого карману, щоб і надалі отримувати комунальні послуги, за які ми і так платимо?

Для цього нам необхідно розробити чіткий механізм по роботі з боржниками. Давайте розберемо порядок наших дій по-поличках.

Крок перший. Рекомендуємо розробити та затвердити рішенням правління внутрішній документ, який матиме приблизно таку назву: «Порядок дій при роботі з боржниками в ОСББ». Такий порядок має містити чіткі інструкції для голови правління та інших працівників ОСББ (бухгалтерія, юрист тощо).

Крок другий. На засіданні правління визначаємо відповідальну особу, яка буде займатись питаннями стягнення заборгованості. Це не обов’язково має бути голова правління, такою особою може бути член правління, який має необхідні знання та досвід, або співвласник приміщення у будинку, який має необхідну кваліфікацію. Така особа мусить мати навички у вирішенні правових питань. Проте контроль за стягненням заборгованості має бути покладений безпосередньо на голову правління ОСББ як на особу, обрану більшістю об’єднання на зборах.

Незалежно від того, на кого будуть покладені основні обов’язки по роботі з боржниками, передусім стягнення заборгованості необхідно структурувати. Умовно його можна поділити на два етапи:

  • досудове врегулювання;
  • судове врегулювання (мають займатися юристи, враховуючи, що це судовий процес зі своїми особливостями).

Досудове врегулювання. Передусім необхідно мати беззаперечні докази проведення платежів самим ОСББ. Якщо така заборгованість пов’язана з комунальними боргами, доказами мають бути документи, що підтверджують сплату ОСББ комунальних платежів, а якщо заборгованість пов’язана з певними послугами або роботами, які надавались або виконувались на користь ОСББ – такими доказами мають бути документи, які підтверджують факт надання послуг/виконання робіт, а також факт сплати зі сторони ОСББ платежів за такі послуги/роботи. Отже,

вимоги до боржника мають бути підтверджені документально.

Необхідно підготувати копії документів для ознайомлення та вивчення боржником. Оригінали мають залишатись у голови правління або в бухгалтерії.

Наступним кроком буде проведення переговорів із боржником на предмет наявності боргу та виявлення причин його непогашення. Бажано, щоб такі переговори  проводили співвласники будинку, які мають авторитет серед інших співвласників та хоча б мінімальний досвід проведення таких переговорів. У процесі переговорів можуть бути запропоновані варіанти погашення боргу, наприклад розстрочка або надання послуг/ виконання робіт зі сторони боржника на користь ОСББ та зарахування боргу в рахунок виконання таких робіт. В результаті

головне домогтися того, щоб боржник визнав свій борг і був готовий обговорювати варіанти його погашення.

Не варто чекати накопичення великої суми боргу, а слід діяти відразу, від моменту його виникнення. Результатом проведення переговорів має стати документ, підписаний обома сторонами. Це може бути акт звірки розрахунків, акт розстрочення сплати заборгованості тощо.

У разі якщо співвласник-боржник не погоджується з боргом та відмовляється від його погашення, необхідно підготувати претензію про погашення боргу. Підготовка претензії необхідна, зважаючи на те, що є надія врегулювати питання мирним шляхом, не доводячи справи до суду. Судові баталії призведуть до додаткових витрат сторони, що програє процес. Отже, боржник має розуміти, що домовитись у мирний спосіб буде дешевше та простіше. Претензія має бути вручена боржнику під його підпис, із проставленням дати про отримання претензії. У разі відмови боржника отримати претензію вона надсилається поштою з описом вкладення та з повідомленням про вручення.

Дуже часто списки боржників розміщують на дошці оголошень із зазначенням суми боргу та періоду, за який виникла заборгованість. Такий захід має психологічний та виховний вплив, при цьому необхідно бути впевненим у наявності саме такої суми боргу, щоб не отримати зустрічних претензій. Також необхідно пам’ятати, що такі методи стягнення заборгованості, як відключення електрики та/або водопостачання, заборона користуватися ліфтом, інші примусові заходи фізичного характеру, не завжди є законними та можуть мати наслідком зустрічні претензії та заяви до ініціаторів таких заходів. Отже, необхідно зробити максимальні зусилля з урегулювання питання у мирний спосіб та не псувати відносин зі співвласниками на ґрунті наявного боргу. Якщо мирним шляхом вирішити це питання все таки не вдається – потрібно переходити до другого етапу.

Судове врегулювання. У разі якщо всі названі вище дії не призвели до погашення заборгованості, залишається єдиний варіант – стягнення боргу в судовому порядку. Як зазначалося вище, для ведення судової справи бажано залучати практикуючих юристів у галузі судових спорів, які спеціалізуються саме на справах, пов’язаних зі стягненням заборгованості. Справа розглядатиметься судом загальної юрисдикції за місцем реєстрації боржника як фізичної особи, або господарським судом за місцем реєстрації боржника як юридичної особи.

Необхідно пам’ятати та обов’язково наголошувати боржникові, що сума до сплати зросте на суму обов’язкових судових платежів та штрафних санкцій,

також може бути нарахований індекс інфляції за прострочений період та 3% річних за кожний день прострочення, як це передбачено нормами Цивільного кодексу України. Таким чином сума до стягнення збільшиться як мінімум на декілька тисяч гривень.

Після набрання рішенням суду законної сили та невиконання боржником такого рішення добровільно, ОСББ в особі представника має звернутися до виконавчої служби для примусового виконання рішення суду. Наслідками такого звернення може бути арешт активів боржника, виникнення додаткових витрат на проведення виконавчого провадження та примусове стягнення заборгованості з активів боржника. Про все це має знати боржник та розуміти, що примусове стягнення заборгованості – процес із додатковими витратами та негативними наслідками. А головне – боржник має розуміти, що заборгованість у будь-якому разі буде стягнена.

Підготувати претензію до боржника, допомогти встановити невідомого власника квартири та надати консультацію по питанням стягнення заборгованості Вам допоможуть фахівці Consoris Lawyers. Повний перелік послуг Ви можете знайти тут.

Замовити дзвінок
Задати питання online