Захист лікаря та представництво в кримінальному провадженні

Захист лікаря та представництво в кримінальному провадженні

Реалії сьогодення відображають неопоодинокі випадки (в тому числі спроби) притягнення медичного працівника до кримінальної відповідальності за дії, пов’язанні з виконанням своїх обов’язків. Виходячи з аналізу практики, можна зробити висновок, що співробітники медичних закладів НЕ ЗНАЮТЬ своїх прав при спілкуванні з правоохоронними органами. В даній статті автор наведе (розповість/порадить) деякі правила, якими можна скористатись при виникненні складної ситуації, що пов’язана з відкриттям кримінальних проваджень та спілкуванням з правоохоронними органами по них.

Передусім хотілося б зауважити, що кожна конкретна ситуація є унікальною і вибір стилю поведінки залежить виключно від Вас. Одна з головних порад: не панікувати та не поводити себе агресивно, не погрожувати працівникам правоохоронних органів. Слід пам’ятати, що згідно статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Крім того, в Рішенні Конституційного суду роз’яснено, що кожна особа має право (в тому числі і в якості свідка) “незалежно від характеру її правовідносин з державними органами, вільно, без неправомірних обмежень отримувати допомогу з юридичних питань в обсязі і формах, яких вона потребує”.

У разі виклику на допит.

Ніколи не ходіть на допити до правоохоронних органів без адвоката. Пам’ятайте, ви маєте право не свідчити проти себе чи своїх близьких родичів.

Це передбачено статтею 63 Конституції України.

  • Перед початком допиту, заявіть клопотання про застосування технічних засобів фіксування (якщо є побоювання, що слідчий буде застосовувати засоби психологічного тиску тощо).
  • Вимагайте зафіксувати в протоколі час початку і закінчення допиту.
  • Домагайтесь, щоб в протоколі вказали, в якій справі ведеться допит і в якості кого (обвинуваченого, підозрюваного, свідка).
  • Ніколи не підписуйте протокол з порожніми графами.
  • Після закінчення допиту уважно ознайомтесь з протоколом і перевірте, чи все вірно записано з Ваших слів. При наявності у Вас поправок і зауважень, напишіть їх власноруч.

У разі якщо слідчий відмовляє в допуску Вашому адвокату – зазначте це в протоколі допиту. І головне, на допиті говоріть коротко, а на “незручні” запитання ви маєте право відмовитись відповідати посилаючись на статтю 63 Конституції України. Не думаю, що до лікаря буде застосований арешт та запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, але якщо це станеться то слід знати наступне.

У разі затримання.

Пам’ятайте, після затримання Вас негайно, але не пізніше 72 годин, мають доставити до суду для обрання запобіжного заходу. Довше без відповідного Рішення суду Вас не мають права тримати.

Негайно вимагайте, щоб одразу про Ваш арешт і місце перебування слідчий повідомив Ваших найближчих родичів (на нього цей обов’язок покладено законодавством України), також скажіть щоб Вам надали адвоката. Ви маєте право поспілкуватись (“віч” на “віч”) з адвокатом до першого допиту.

По-перше, Вам, в обов’язковому порядку, мають зазначити та роз’яснити Ваші права й скласти про це протокол, а також протокол про Ваше затримання.

По-друге, ви маєте право не свідчити проти себе чи своїх близьких родичів. Це передбачено статтею 63 Конституції України – просто при допиті (особливо без участі Вашого захисника/адвоката) посилайтесь на цю статтю.

Також Ви маєте право надавати докази, що свідчать про Вашу невинуватість (прослідкуйте щоб слідчий приєднав їх до матеріалів кримінального провадження), вимагати своєї безпосередньої участі в судовому засіданні (в тому числі щодо обрання Вам запобіжного заходу).

І головне пам’ятайте, Вам не потрібно доводити свою невинуватість. Доведення винності – завдання правоохоронних органів.

Доцільно зауважити, що в чинному законодавстві передбачена наявність представника – Адвоката потерпілої особи в кримінальному провадженні. Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. Потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник – особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником. Повноваження захисника на участь у кримінальному провадженні підтверджуються:

  • свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю;
  • ордером, договором із підзахисним або дорученням органу, уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Представник потерпілого (потерпілий), в кримінальному провадження відповідно до чинного кримінально-процесуального законодавства має право брати участь у слідчих (розшукових) та інших процесуальних діях, під час проведення яких ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення дій, що заносяться до протоколу, а також знайомитися з протоколами слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, виконаних за його участі.

В даному випадку на поставлені запитання представника потерпілого (чи самого потерпілого) в офіційному порядку Ви також маєте законне право відмовитись свідчити посилаючись на вищезгадану статтю 63 Конституції України.


  1. Конституція України.
  2. Рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009р. у справі за Конституційним зверненням громадянина Голованя Ігора Володимировича щодо офіційного тлумачення положення статті 59 Конституції України (справа про право на правову допомогу) №1-23/2009.
  3. Кримінально-процесуальний кодекс України.
Замовити дзвінок
Задати питання online