Чи можна отримати страхове відшкодування у разі заподіяння шкоди невідомим автомобілем?

Заподіяння шкоди невідомим автомобілем

Вирішення питань пов’язаних із визначенням винуватця ДТП, здійсненням відшкодувань завданих збитків подекуди проходить досить складно. Не поодинокими є випадки коли власник авто залишаючи свій автомобіль на парковці, або ж на місці де дозволена така парковка, через деякий час виявляв, що автомобіль пошкоджений, а сам винуватець зник з місця події. Такі обставини ще більш ускладнюють процедуру врегулювання збитків. І як же бути у випадку коли винуватець покинув місце ДТП? Навіть якщо у Вас відсутній поліс КАСКО, але Ви маєте поліс обов’язкового страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів, Ви маєте право на відшкодування завданих збитків.

Обов’язок здійснити виплату страхового відшкодування у таких випадках законодавством покладений на Моторне (Транспортне) Страхове Бюро України (надалі МТСБУ). Але, як показує практика, самостійно отримати таке страхове відшкодування буває вкрай складно. Це зумовлено тим, що МТСБУ попри пряму вказівку в законі, зазвичай чомусь не вбачає у цих випадках підстав для здійснення страхового відшкодування та відповідно відмовляє у виплаті. Такі

суперечки між МТСБУ та потерпілими доходять навіть до суду.

Тут варто зауважити, що не слід одразу бігти до суду та позиватись на МТСБУ у разі отримання відмови у виплаті страхового відшкодування. Суд має виступати останньою інстанцією при вирішенні цього питання. Логічним та повністю виправданим в такому випадку буде залучення спеціалізованого юриста/адвоката, який шляхом використання юридичних засобів та заходів буде намагатись врегулювати спір між Вами та МТСБУ у досудовому порядку.

Урегулювання спору між Вами та МТСБУ в досудовому порядку може здійснюватися одним з наступних способів:

  1. Проведенням переговорів з МТСБУ.
  2. Зверненням зі скаргами до органів по захисту прав споживачів або ж до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Врегулювання спору між Вами та МТСБУ в досудовому порядку дасть можливість як заощадити Ваш час так і зекономити на витратах, пов’язаних зі сплатою судових зборів та наданням юридичної допомоги в судовому процесі.

Якщо, в досудовому порядку вирішити спір між Вами та МТСБУ не вдалось, слід звертатись до суду. Але судова практика з цього питання на сьогодні є досить неоднозначною.

Так в 2014-2015 роках відбувався судовий процес між потерпілим та МТСБУ з приводу відшкодування шкоди заподіяної невідомим автомобілем. Згідно з показів потерпілого, автомобіль було пошкоджено на парковці біля торгово-розважального центру. Пошкодження були виявлені лише на наступний день. Потерпілий звернувся до служби безпеки торгово-розважального центру для отримання відеозапису, який йому був наданий.

Виявилося, що момент пошкодження автомобіля було зафіксовано на відеокамеру служби безпеки та з якого стало зрозуміло, що пошкодження були нанесені іншим автомобілем, встановити який не вдалось. Лише після ознайомлення з відеозаписом потерпілий звернувся до органів ДАІ для отримання довідки про ДТП.

Місцевим судом позов власника автомобіля, якому була заподіяна шкода, до МТСБУ про відшкодування збитків було задоволено. Проте, при апеляційному оскарженні це рішення було скасовано, а в задоволенні позову було відмовлено. Попри наявність відеозапису, який підтверджував нанесення шкоди автомобілю позивача (який на момент ДТП не рухався та був припаркований в дозволеному місці) іншим автомобілем та наявності норми законодавства, яка передбачає обов’язок МТСБУ здійснювати відшкодування у таких випадках, при касаційному оскарженні потерпілим у задоволенні скарги та відповідно у задоволенні позову було відмовлено.

Аналізуючи матеріали цієї справи варто відзначити, що власником пошкодженого авто в даному випадку було допущено декілька помилок. По-перше,

власник авто несвоєчасно звернувся до органів ДАІ для оформлення факту ДПТ,

оскільки власник такого автопри відключенні сигналізації вже міг дізнатись про заподіяння пошкоджень транспортному засобу. По-друге, власник пошкодженого авто несвоєчасно звернувся до спеціалізованого юриста, який би зміг переконати суд в законній обґрунтованості позиції потерпілого.

Проте в судовій практиці існують прецеденти коли все ж таки позови власника авто, який було пошкоджено невідомим  транспортним засобом, задовольняли.

Такий судовий процес відбувався в 2012-2013 роках. В даній справі шкода автомобілю була заподіяна невідомим авто під час руху транспортного засобу. Невідомий транспортний засіб здійснивши порушення правил дорожнього руху зіткнувся з автомобілем потерпілого. За результатами зіткнення авто потерпілого вилетіло з дороги де зіткнулось з електроопорою в результаті чого й було пошкоджено. Після зіткнення невідомий автомобіль зник з місця події.

Потерпілий визвав на місце події органи ДАІ. За фактом порушення правил дорожнього руху було порушено справу про адміністративне правопорушення. Суд, розглядаючи цю справу, визнав потерпілого невинним у порушенні правил дорожнього руху, яке призвело до настання ДТП. Потерпілий звернувся до МТСБУ для здійснення виплати страхового відшкодування. МТСБУ відмовило у здійсненні такої виплати, що і стало причиною звернення потерпілого до суду.

Розглядаючи цю справу, місцевий суд, враховуючи відсутність вини потерпілого у заподіянні шкоди, прийняв рішення задовольнити позов. Апеляційний суд, розглядаючи справу, дійшов до іншої точки зору та відмовив власнику пошкодженого авто у задоволенні позову. Проте при касаційному оскарженні суд прийшов до висновку, що позиція позивача цілком законна та обґрунтована. Відповідно, рішення суду апеляційної інстанції було скасовано, а рішення місцевого суду залишено в силі.

Вжиття всіх необхідних заходів одразу після ДТП дозволило потерпілому ефективно реалізувати свої права

визначені Законом України «Про обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів» та отримати страхове відшкодування.

Для уникнення будь яких ускладнень при вирішенні питань пов’язаних з відшкодуванням шкоди завданої невідомим транспортним засобом слід дотримуватись декількох простих правил:

  1. Перед початком руху завжди огляньте своє авто з усіх боків на предмет виявлення пошкоджень.
  2. Одразу після заподіяння (виявлення заподіяння) невідомим авто пошкоджень звернутись до органів Дорожньо-патрульної служби (ДПС) для фіксування факту ДТП.
  3. До прибуття представників органів ДПС вжити всіх можливих заходів для збереження місця ДТП.
  4. Звернутись за допомогою до спеціалізованого юриста/адвоката який зможе оперативно надати необхідні поради.
  5. Сфотографувати пошкодження автомобіля крупним та загальним планом. Якщо після зіткнення з вашим авто, залишились деякі уламки деталей автомобіля винуватця події, їх також слід сфотографувати у вказаних ракурсах.
  6. У разі, якщо місце, де стояло Ваше авто знаходилось під відеонаглядом, по можливості отримати запис. У таких випадках також допоможуть записи авторегістраторів з машин, які знаходились чи проїжджали поруч.
  7. По можливості встановити свідків заподіяння шкоди Вашому авто.

Попри певні складнощі, отримати страхове відшкодування у разі заподіяння шкоди Вашому автомобілю невідомим транспортним засобом можливо. У таких випадках варто одразу при заподіянні чи виявленні пошкоджень Вашого авто залучити спеціалізованих юристів, які порадять, як саме Вам слід себе поводити та які документи необхідно оформити задля отримання страхового відшкодування. Зволікання  інколи може коштувати вам десятки тисяч гривень.

Замовити дзвінок
Задати питання online